1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

مصاحبه اختصاصی با سید رضا علوی مدیر سایت "فارسی بیز" و مدرس کارآفرینی

farsibizBannerجناب آقای مهندس سید رضا علوی مدیر وبسایت فارسی بیز است آقای مهندس علوی فارغ التحصیل در رشته ی کامپیوتر"مقطع کارشناسی" و رشته ی کار آفرینی "مقطع کارشناسی ارشد" می باشد. وی هم اکنون مدیر سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان جهاد دانشگاهی واحد خوزستان مدرس ، محقق و مشاور کارآفرینی اینترنتی است. از آثار وی می توان به کتاب شیوه های کسب و کار در اینترنت و وبسایت فارسی بیز اشاره کرد.

سوابق تحصیلی
• کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی _ دانشگاه تهران، هم‌اکنون
• کارشناس نرم افزار _ دانشگاه علم و فرهنگ، تهران مرکزی، تهران ۱۳۸۰
• دیپلم ریاضی، تهران ۱۳۷۵

حوزه فعالیت‌های جاری
• آموزش روش‌های کسب درآمد از اینترنت
• آموزش راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
• مشاوره استفاده از اینترنت برای افزایش سود آوری شرکت ها و مشاغل سنتی
• برگزاری سخنرانی و سمینار در زمینه های مشخص شده
• ارائه مقاله و فرهنگ سازی در حوزه کارآفرینی اینترنتی
• تحلیل، طراحی و مستندسازی نرم افزارهای کاربردی تحت وب

سلام لطفا خودتون رو بصورت کامل معرفی کنید.

سلام،
سید رضا علوی
مدرس، محقق و مشاور کارآفرینی اینترنتی
موسس و مدیر سایت فارسی بیز (farsibiz.com)
مولف کتاب "شیوه های کسب و کار در اینترنت"
مدیر سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان جهاد دانشگاهی واحد خوزستان
جناب مهندس در چه سنی و چگونه با دنیای اینترنت آشنا شدید آیا فعالیت های حرفه ای شما ازحوزه ی اینترنت شروع شد؟
سال 78-79 بود که می خواستم پایان نامه کارشناسیم با موضوع سایت اطلاع رسانی املاک را بنویسم وارد برنامه نویسی وب شدم. قبل از آن به عنوان طراح و برنامه نویس ویژوال بیسک، جزو تیم اتوماسیون شرکت پند بودم.
اولین اثری رو که توی دنیای مجازی ایجاد کردین چی بود؟
سایت مسکن ایران که موضوع پایان نامه ام بود.
در چه رشته ای تحصیل کردید؟ اگه به چند سال قبل برگردید همین رشته رو انتخاب می کنید؟
مهندسی نرم افزار و ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران دارم. بله اگر دوباره شروع کنم همین مسیر را می روم.
هم اکنون فعالیت هاتون فقط در زمینه ی اینترنت هست؟ در صورت اینکه در حوزه های دیگری فعالیت می کنید اون ها رو بیان کنید.
چند سال که بر روی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی و کارآفرینی متمرکز هستم، بنابراین عمده فعالیت هایم در همین حوزه است.
خوب حالا بریم سراغ کارآفرینی و تجارت الکترونیک که نوعی کارآفرینی بروز هست ، جناب مهندس بهترین ایده ی کارآفرینی که تاحالا باهاش روبرو شدید چی بود؟
می دانید اصولا در کارآفرینی چیزی که مهم است ارائه است نه ایده!  برای هیمن هم به نظرم همه ایده ها عالی هستند، شرط این که عالی اجرا شوند. ایده خوب لازم است ولی کافی نیست. ایده بخش خیلی کوچکی از کار است. اون فقط یک شروعه. ما می توانیم ایده های خوب بسیاری را در کنار خودمون پیدا کنیم. مهم اینه که کی می تونه آن ها را تبدیل به یک کسب و کار درست و حسابی بکنه!
نظرتون درباره ی اوضاع کارآفرینی در ایران چی هست؟
علی رغم مشکلاتی که در فضای کسب و کار کشور وجود دارد، کارآفرینی به طور عام و کارآفرینی اینترنتی به طور خاص در ایران رشد خوبی داشته. این را من نمی گویم بلکه گزارشات یک نهاد بین المللی به نام دیدبان جهانی کارآفرینی (GEM) می گوید. به طور تجربی هم می توانیم این موضوع را در اطراف خود مشاهده کنیم!
توجه داشته باشیم، رشد بدین معنا است که نسبت به گذشته افراد بیشتری تمایل به راه اندازی کسب وکار برای خود را دارند. فکر می کنم دلیلش هم این باشد که جوانان امروزی بیشتر ترجیح می دهند، مستقل باشند تا این که برای دیگران کار کنند.
به نظر شما چرا در کشور ما کارافرینان همیشه بدون پشتیبان هستند؟
اگر منظورتان از پشتیبان زیر ساخت های لازم برای کارآفرینی است، خب ما یک کشور درحال توسعه هستیم همان طور که سایر زیر ساخت های ما مانند راه ها، مخابرات، درمان، آموزش و .... به پیشرفتگی کشورهای توسعه یافته نیست، حمایت مان از کارآفریینان نیز مانند آن ها نیست.  
البته تلاش هایی در این راستا صورت گرفته مانند راه اندازی مرکز رشد و پارک های فناوری، اعطای تهسیلات مالی، ایجاد بانک های اطلاعاتی، گسترش آموزش کارآفرینی، ترویج فرهنگ کارآفرینی  و امثال آن. اما قطعا کافی نیست و در بسیاری از موارد اطلاع رسانی ها ضعیف است یعنی کارآفرینان اطلاعات کافی از حمایت هایی که می توانند دریافت کنند آگاهی ندارند.
به نظر بنده تعلیم و تربیت فرزندان در مدارس باید بر پایه علوم عملی باشه و در کنار این ذهن دانش آموز باید در زمینه ی کارآفرینی پرورش پیدا کنه ولی اینطور نیست ، بنظر شما این حرف درستیه؟
در اکثر کشورهای پیشرفته آموزش ها تا سطح حتی لیسانس بیشتر بر مهارت های تاکید دارد. یعنی هر چه سن مخاطب کم تر است فعالیت ها عملی بوده و کاملا بر مهارت های او برای زندگی روزمره اش تمرکز دارد. واقعیت این است که همه افرادی که دیپلم می گیرند لازم است تا بتواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند، درست نامه نگاری کنند، درست صحبت کنند و غیره اما تعداد کمی از آن ها در زندگی خود نیاز به حل انتگرال پیدا خواهند کرد!
در حالی که دبیرستان های ما عمدتا برای روی علوم پایه و نه حتی مهندسی که کاربرد آن ها است متمرکز است. به هر حال آموزش یک بازار است. وقتی که یک جامعه ای علاقمند است که همه فرزندانش به دکترو مهندس بشوند طبیعتا عرضه کنندگان علم هم به آن سمت حرکت خواهند کرد و برعکس!
در حوزه آموزش کارافرینی هم طی سال های اخیر حرکت هایی شکل گرفته است مانند طرح همیار کارآفرین در برخی دبیرستان ها و اضافه شدن درس کارآفرینی به اغلب رشته های کاردانی وکارشناسی.
بنظر شما کارآفرینی ذاتی هست؟ یا قابل آموزش!
معتقدم که نه تنها کارآفرینی بلکه تقریبا در اغلب موارد قابل اکتساب هستند. البته ذات کمک می کند که با هزینه و زمان کمتر حوزه مورد نظر را یاد بگیریم و در آن  پیشرفت بیشتری داشته باشیم.
تحقیقات در این مورد خاص یعنی کارآفرینی نظر بنده را اثبات کرده است!  اگر کارافرینی اکتسابی نباشد این همه آموزش کارآفرینی در دنیا بی معنا است.
البته آموزش های غیر رسمی که از سنین کم و در جامعه به افراد ارائه می شود قطعا خیلی موثر است. برای همین است که اغلب کارآفرینان موفق و بزرگ دنیا فارغ التحصیل رشته کارآفرینی نیستند بلکه آن ها فارغ التحصیل دانشگاه بازار هستند!  این بدین معنا است که هیچ کارآفرینی مادر زاد کارآفرین نبوده است وقتی سرگذشت کارآفرینان موفق دینا را مطالعه می کنیم همه انها از سن کم کار کنند و به اصطلاح خاک بازار خوردند. بارها شکست را تجربه کردند. آن ها پس از سال ها تلاش،خطا و یادگیری از اشتباهات توانستند موفق شوند. در واقع معلم آنها تجربه بوده و قعطا آن ها یکی از شاگردان سختکوش و باهوش دانشگاه زندگی!
برنامه ی شما برای آینده چی هست ؟

ترویج علمی، عملی و بومی کارآفرینی اینترنتی در ایران.
ما بخشی رو در سایت زوم لینک به نام زوم وب داریم و هر هفته یکی از سایت های برتر ایرانی رو برای کاربران زوم لینک معرفی می کنیم ،دوست داریم سایت برتر هفته ی آینده رو شما مشخص کنید.
این که مشخصه سایت www.Farsibiz.com   شوخی کردم. به نظرم سایت های زیادی در ایران داریم که هم از نظر محتوا و هم از نظر درآمد سایت برترند. اجازه بدهید برای کسی دیگری تبلیغ نکنم! 
نظرتون درباره ی سایت زوم لینک چیه؟
به همه شما خدا قوت می گویم. کسانی که سایت داری کرده باشند می دانند که به روز نگه داشت یک سایت واقعا کار مشکلی است. امیدوارم که همواره موفق و بهتر باشید.
حرف آخر؟!
به همه کسانی که می خواهند کسب و کار اینترنتی راه بیاندازند آفرینی می گویم. ولی خواهشی که دارم، قبل از هر کاری خوب در این زمینه مطالعه و تحقیق کنند. درست است که کارآفرینی اینترنتی ساده تر، سریع تر و ارزان تر از انواع دیگر کارآفرینی است اما این حرف به معنای آسان، یک شبه و رایگان بودن آن نیست! لطفا قبل از این که زمان و هزینه خود را در این راه از دست بدهید خوب تحقیق کنید.
دل ما نمیخاد این مصاحبه تموم بشه اما سلام یک اتفاق است و خداحافظی یک قانون. به امید موفقیت تمامی جوانان این مرز و بوم.
ممنون از لطف و محبت شما
شاد و تندرست باشید
از شما تشکر می کنم که در این مصاحبه شرکت کردید.

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

حمایت رسانه ای

جشنواره انتخاب برترین وبلاگ ایرانی

زوم لینک

ویژه ها

تبلیغات در زوم لینک

تعداد افراد آنلاین

 4 مهمان حاضر

حمایت رسانه ای از جشنواره ها

همایش معماری و شهرسازی معاصرجشنواره وب ایران

همکاران زوم لینک

یک بایتفنجونایمیل موقت ایرانیلینک پدوب خبردنبالروب شهرنگهبان

آی تی گذرایران آتاتابستونیتصویر دل

آی تی جوآی آر کامپیوترمرجع آموزش لینوکسit-worldعمار گراففارسیکا